Jeśli poszukujemy alternatywy dla czerwonego mięsa dziczyzna będzie doskonałym wyborem. Doskonale zastąpi ona nam wołowinę i jagnięcinę – i do tego jest też zdrowsza.
Marynata:
2/3 szklanki oliwy z oliwek
1/3 szklanki octu balsamicznego
2 łyżki konfitury z czerwonej porzeczki
4-5 gałązek tymianku
4-5 gałązek rozmarynu
4 zmiażdżone ząbki czosnku
kilkanaście rozkruszonych jagód jałowca
świeżo zmielony czarny pieprz
W dużej misce wymieszać oliwę z oliwek z octem balsamicznym i konfiturą z czerwonych porzeczek. Dodać tymianek, rozmaryn, czosnek i jałowiec. Mieszaninę dokładnie wymieszać i dodać pieprz do smaku. Żeberka marynować w lodówce w przygotowanej mieszaninie przez około 2 godziny, szczelnie zamknięte.
Pieczony czosnek:
1 duża główka czosnku
oliwa z oliwek
sól koszerna
świeżo zmielony czarny pieprz
Rozgrzać piekarnik lub grilla do temperatury 200 – 220 stopni C. Główkę czosnku umieścić na arkuszu folii aluminiowej (wystarczająco dużym aby nim owinąć czosnek) i skropić oliwą z oliwek. Posypać solą i pieprzem do smaku. Owinąć czosnek folią aluminiową i piec przez 30-35 minut. Ostudzić.
Sos z pieczonego czosnku i czerwonego wina:
3 szalotki / cebule pokrojone w cienkie plastry
½ szklanki czerwonego wina
2 ½ szklanki bulionu wołowego
2-3 gałązki tymianku
2-3 gałązki rozmarynu
2 łyżeczki konfitury z czerwonej porzeczki
1 pieczona główka czosnku (bez łupin)
sól koszerna i czarny pieprz do smaku
Zanim zaczniemy rozgrzejmy grilla do 210 stopni C. Sos i mięso można przygotowywać jednocześnie. W dużym rondelku umieśćmy szalotkę z niewielką ilością oliwy, podsmażmy aż będzie lekko przeźroczysta, dodajmy do niej czerwone wino i gotujmy przez chwilę aż większość alkoholu się zredukuje przed dodaniem bulionu wołowego. Następnie dodajemy bulion oraz resztę składników. Dokładnie mieszamy i gotujemy do momentu aż sos się zredukuje do mniej więcej ¼ objętości początkowej (około 30 minut).
Żeberka z sarny:
Żeberka z sarny grillujemy w dwóch etapach. Najpierw grillujemy przez 12 minut (po 6 minut z każdej strony) w temperaturze 210-230 stopni. Następnie zdejmujemy je z grilla na 6 minut i ponownie grillujemy 12 minut (po 6 minut z każdej strony) w podanej wyżej temperaturze. W ten sposób uzyskamy najlepsze żeberka z sarny średnio wysmażone. Żeberka przed cięciem i serwowaniem zdejmujemy z rusztu i pozwalamy im „odpocząć” przez 10 minut. Tak przygotowane żeberka z sarny najlepiej smakują podawane z klasycznym ratatouille.
Tagi: grillowane sarnie żeberka, grillowane żeberka, grillowane żeberka z sarny, pieczone żeberka z sarny, sarnie żeberka z grilla, żeberka z sarny z grilla